Dla mnie psychoterapia, ta dobra psychoterapia, to proces otwierania się. Człowiek zaczyna doświadczać w pełniejszy sposób kontaktu ze światem i z sobą samym i jest gotowy do pokierowania swoim życiem w świadomy sposób. To tak jakby ktoś duszony zaczął oddychać pełną piersią.Gdy człowiek widzi jasno staje się wolny.


Kilka słów o psychoterapii

Psychoterapia indywidualna to miejsce spotkania dwóch osób. Jedna to psychoterapeuta druga to klient lub pacjent doświadczający szeroko pojętego cierpienia w sferze mentalenej emocjonalnej lub psychosomatycznej. Psychoterapia to forma pomocy polegająca na rozmowie i służąca lepszemu zrozumieniu siebie, swoich przeżyć, potrzeb i obaw. Dzięki temu można w nowy sposób zobaczyć to, co stanowi trudność, a z kolei w ten sposób znaleźć dotąd niedostrzeganą drogę poradzenia sobie.

Dzięki psychoterapii można lepiej siebie poznać zrozumieć a tym samym i lepiej rozumieć otaczający świat i ludzi. Spotkanie to pozwala wsłuchać się i zrozumieć swoje prawdziwe wartości i potrzeby. Poznać to co nieuświadomione i skrywane ale cały czas nieświadomie działające i mogące przeszkadzać i doskwierać w codziennej egzystencji..

O czym rozmawia się w trakcie sesji terapeutycznych?

Wybór tematu należy raczej do pacjenta. Psychoterapeuta kieruje uwagę ku uczuciom, temu, jak pacjent widzi siebie i świat dokoła, a także ku temu, co niewidziane (nieświadome). Niekiedy terapeuta zachęca do sprawdzania, czy w relacji pacjenta i terapeuty nie pojawiają się podobne zjawiska do tych, z którymi pacjent ma do czynienia na co dzień i które są przyczyną jego cierpienia.

Psychoterapia to spotkania systematyczne najczęściej raz w tygodniu. Ta częstotliwość jest potrzebna do zbudowania relacji terapeutycznej w której klient, pacjent będzie stopniowo coraz bardziej czuł się bezpiecznie i będzie odczuwał poczucie zaufania do swojego psychoterapeuty. W celu coraz łatwiejszego się otwierania się na sferę bólu i cierpienia, którą na codzień przeżywa. Ja w trakcie trwania psychoterapii co jakiś czas omawiam relację terapeutyczną.


.

 

"Dla mnie psychoterapia, ta dobra psychoterapia, to proces otwierania się. Człowiek zaczyna doświadczać w pełniejszy sposób kontaktu ze światem i z sobą samym i jest gotowy do pokierowania swoim życiem w świadomy sposób. To tak jakby ktoś duszony zaczął oddychać pełną piersią.Gdy człowiek widzi jasno staje się wolny."


Skontaktuj się ze mną